Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
2
4
9
osoby poparły już inicjatywę
 

Ochrona przed hejtem czy cenzura

Hejt czy cenzura

Instytut Spraw Publicznych
oraz
Fundacja im. Friedricha Eberta
zapraszają na kolejną dyskusję z cyklu „Pytania o Europę”

Ochrona przed hejtem czy cenzura? Jak walczyć z mową nienawiści w Internecie?

23 marca (piątek), godz. 13:00-15:00
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Sala im. Władysława Bartoszewskiego 
ul. Długa 23/25, Warszawa

 REJESTRACJA

Walka z mową nienawiści w sieci staje się coraz większą koniecznością. Personalne ataki i brutalizacja języka debaty publicznej sprawiają, że coraz częściej postulowane jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych. W styczniu w życie weszła niemiecka ustawa, która nakazuje mediom społecznościowym szybkie usuwanie wpisów, które zostaną zgłoszone i uznane następnie jako siejące nienawiść. Krytycy tego rozwiązania podnoszą jednak, że stanowi ona zagrożenie dla wolności słowa. Na poziomie europejskim firmy IT zobowiązały się przestrzegać podobnych obostrzeń, a Komisja Europejska monitoruje, na ile się z tego wywiązują.

Zapraszamy na debatę, podczas której porozmawiamy, na ile te rozwiązania sprawdzają się, czy potrzebne są mocniejsze środki oraz czy jest to właściwa odpowiedź na rozprzestrzeniającą się mowę nienawiści w mediach społecznościowych. Czy mieści się ona w standardach ochrony wolności słowa? W ubiegłym roku tematem tym zajmował się Parlament Europejski. Niektórzy posłowie chcieli wezwać Komisję, żeby przygotowała inicjatywę legislacyjną w tej sprawie na poziomie europejskim. Czy jest ona potrzebna?

Zapraszamy na kolejną debatę z cyklu Pytania o Europę!

Spotkanie otworzą:

Knut Dethlefsen, Fundacja im. Friedricha Eberta

Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych

 

W dyskusji udział wezmą:

 

Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich

Christina Kampmann (Niemcy), posłanka do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, rzeczniczka Komisji ds. Cyfryzacji i Innowacji

Dorota Głowacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Larry Olomofe, były doradca Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) do spraw zwalczania rasizmu i ksenofobii

 

Moderacja: Piotr Maślak, TOK FM

 

Debata organizowana w ramach projektu „Pytania o Europę”, w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji.