Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
1
9
9
8
osoby poparły już inicjatywę
 

Tydzień Kodowania 2016

code-eu

PROGRAMOWANIE NIE DZIELI

Europejski Tydzień Kodowania odbędzie się w całej Europie w dniach 15-22 października.

W ubiegłym roku w Europejskim Tygodniu Kodowania wzięło udział 46 krajów, a działający w nich ambasadorzy objęli opieką ponad 7500 inicjatyw związanych z programowaniem i nowymi technologiami. Polska stała się liderem w ilości zorganizowanych wydarzeń. W ciągu 8 dni w kraju zorganizowano aż 2200 spotkań!

Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej współpracujących z Komisją Europejską. Akcja realizowana jest przez wolontariuszy w całej Europie i ma na celu szeroko rozumianą promocję programowania. Polska od początku jest zaangażowana w rozwijanie tej inicjatywy.

„Programowanie to język nowych mediów i technologii, dlatego warto go poznawać. – mówi Blanka Fijołek CSR & Sponsorship Senior Manager w Samsung Electronics Polska, członkini Rady Programowej Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych, ambasadorka Code Week w Polsce – W tym szczególnym tygodniu: Tygodniu Kodowania popularyzujemy umiejętności programistyczne i głośno mówimy o korzyściach jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat. Pamiętając jednocześnie, że w praktyce, Tydzień Kodowania trwa cały rok, bo kodować  powinniśmy przecież codziennie.”

Nowe technologie informacyjne są obecne w każdej już niemal dziedzinie życia, a na rynku pracy wciąż brakuje ludzi potrafiących programować. Komisja Europejska szacuje, że w 2020 r. w Unii będzie brakować do 825 tys. programistów i specjalistów IT. W Polsce zaś, jak prognozuje Ministerstwo Cyfryzacji będzie to ok. 50 tys. W świetle tych danych nie dziwi ogromne zainteresowanie inicjatywami mającymi na celu naukę programowania. W kraju działa wiele organizacji pozarządowych, które realizują warsztaty dla dzieci i dorosłych, a organizowane przez nie zajęcia przeżywają prawdziwe oblężenie.

„Kiedy w 2012 roku otwierałem pierwsze dojo w Zambrowie nie spodziewałem się rewolucji. – mówi Kamil Sijko, założyciel Fundacji CoderDojo Polska, ambasador Code Week w Polsce – Dziś już wiem, że rewolucja trwa, a nasi wolontariusze i rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na nasze zajęcia to awangarda programowania. W tej chwili w Polsce działa 11 dojo i cały czas powstają kolejne. To niesamowicie cieszy!”

Ten potencjał wykorzystuje Europejski Tydzień Kodowania. Każdy, zarówno firma, jak i organizacja, szkoła, przedszkole, biblioteka czy osoba prywatna może zgłosić i wypromować swoją inicjatywę w jego ramach. Wystarczy zorganizować wydarzenie powiązane tematycznie z nowymi technologiami czy nauką programowania i wpisać je na stronie: events.codeweek.eu.

W ubiegłym roku 2/3 wszystkich zgłoszonych inicjatyw stanowiły wydarzenia organizowane przez Mistrzów Kodowania w szkołach w całym kraju. W tym roku poza szkołami zapraszamy do działania też firmy, organizacje pozarządowe, biblioteki i osoby prywatne.

W tym roku Europejski Tydzień Kodowania realizowany jest oddolnie, a jego koordynatorem została Fundacja CoderDojo Polska. Polskimi ambasadorami akcji zostali Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska i Kamil Sijko z Fundacji CoderDojo. Zapraszamy na FB oraz na witrynę Tygodnia Kodowania 2016

Więcej:

https://twitter.com/CodeWeekPL

oraz link do wydarzenia na które warto zapraszać znajomych:

https://www.facebook.com/events/1266600410026250/

Wpisy i tweety dotyczące tej inicjatywy #CodeWeekPL #CodeEU #CodeWeekRU

Wpisy na TT @EUinPL @EU_Commission @DigitalAgenda_

 

Kontakt:

Anna Karczewska

a.karczewska@coderdojo.org.pl

505 716 882