Umiejętności dla przyszłości

 
Klikając na licznik popierasz idee Porozumienia
 
2
0
7
2
osoby poparły już inicjatywę
 

Broadband Competence Office i WiFi4EU

logo_ce-pl-rvb-hr

Pani Anna Krzyżanowska – szefowa wydziału w DG CNECT spotkała sie z przedstawicielami urzędów marszałkowskich reprezentujących grupę roboczą ds. społeczeństwa informacyjnego działającą w ramach Związku Województw RP. Spotkanie odbyło się w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie, a jego tematem były dwie inicjatywy KE – Broadband Competence Office i WiFi4EU.

Broadband Competence Office (BCO) powstało w KE w Brukseli w celu przekazywania najlepszych doświadczeń w finansowaniu, budowaniu i eksploatacji sieci szerokopasmowych wszystkim zainteresowanym budującym bądź odpowiadającym za powstawanie sieci szerokopasmowych. Dyskutowano o powstaniu w Polsce punktu kontaktowego z BCO, jego najwłaściwszym usytuowaniu, formule działania i finansowaniu. Podniesiono także kwestię wysokiej jakości informacji przekazywanej już w Polsce po uzyskaniu jej z BCO. W tym kontekście wskazywano na potrzebę stworzenia prostego systemu akredytacji krajowych punktów kontaktowych.

Więcej TUTAJ

 

W drugiej części spotkania rozmowa dotyczyła kolejnej inicjatywy KE tj. WiFi4EU. Celem tej inicjatywy jest zademonstrowanie obywatelom UE korzyści w jakości korzystania z sieci w przypadku korzystania z dostępu do internetu o wysokiej przepływności. Realizacja tego celu będzie polegała na stworzeniu około 6000 punktów dostępu do bardzo szybkiego internetu bezprzewodowego w 27 krajach UE. Hot spoty mogłyby być tworzone przez jednostki publiczne (jst, szpitale, domy kultury, biblioteki, szkoły i in.) zlecające wykonanie hot spotu dostawcom internetu. Jednostki publiczne będą składały wnioski elektronicznie i w przypadku akceptacji będą otrzymywały voucher na opłacenie usługi w wysokości 20.000 Euro. Szczegóły inicjatywy są jeszcze dopracowywane i będą jeszcze wymagały akceptacji Parlamentu Europejskiego. Budżet tej inicjatywy wynosi 120.000.000 Euro

Więcej TUTAJ

Pierwsze zdjęcie od góry – Anna Krzyżanowska z KE

Kolejne – Maciej Bułkowski – Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa warmińsko-mazurskiego.

20170306_15042020170306_150427